top of page
Témata

konference na jednom místě

Dekarbonizace

Základním předpokladem pro naplnění klimatických cílů stanovených Pařížskou dohodou je snížení emisí CO2. Podle odhadů IPCC, které vycházejí z aktuálně nastavených opatření, se však oteplení do roku 2050 rozhodně nezastaví na „ideální” hranici 1,5 °C. Spíše překročí i 2 °C. Jednoduše nestačí vyměnit ve firemní flotile naftové osmiválce za elektromobily. Na konferenci Vyspělé Česko zazní doporučení a příklady úspěšných projektů, které snižují objem vypouštěných skleníkových plynů mnoha jinými způsoby. Proměňte je ve vlastní strategický projekt ve smyslu nařízení Net Zero Industry Act a využijte zkrácených povolovacích lhůt i finančního poradenství ohledně evropských zdrojů.

Cirkularita

Evropská unie plánuje zvýšit recyklaci plastů na 55 % do roku 2030. Ale cirkulární ekonomika rozhodně nestojí na barevných kontejnerech. Cirkularita znamená minimalizaci odpadu a maximální využití zdrojů. Jak ji integrovat do každodenního byznysu, uzavřít cyklus materiálových toků a proměnit odpad v nové výrobky? Uvidíte, že opuštění lineárního modelu je nejen ekologické, ale i ekonomicky výhodné. A mimochodem, už znáte zkratku EPR? Pojďme se pobavit o tom, jak politiku Extended Producer Responsibility v Česku co nejlépe implementovat.

Inovace

Bez inovací se udržitelná ekonomická transformace neobejde.  Přispět může i největší technologické téma současnosti – umělá inteligence. Ze studie PwC plyne, že rozsáhlé nasazení AI může do roku 2030 snížit globální emise skleníkových plynů až o 4 %. Na konferenci se dozvíte o trendech v zelených inovacích, které mohou změnit váš přístup (nejen) k podnikání. Vývoj technologií a motivace chytrých hlav, aby neutíkaly do zahraničí, jsou důležitými přísadami pro zvýšení konkurenceschopnosti Česka.

Leadership

Podle studie z Harvard Business Review je prvotním úkolem kvalitního leadershipu vybudovat ve firmě důvěru. Uvádí, že pokud se lidé cítí bezpečně, vykazují až o 50 % vyšší produktivitu a o 13 % nižší nemocnost. Schopnost správně vést a řídit naštěstí nemusíte mít vrozenou. Umění zdravého vedení se můžete naučit, a to třeba i na naší konferenci. Osvětlíme si, co jsou Inner Development Goals a jak díky nim prosazovat udržitelnou změnu.

Energetika

V roce 2023 pocházelo 30 % světové produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Alternativy k fosilní energetice navíc stále zlevňují a současně se zvyšuje jejich efektivita. Podle Mezinárodní energetické agentury se náklady na výrobu elektřiny ze solárních panelů od roku 2010 snížily o více než 80 %. Diskutujme, jak navyšovat kapacity, budovat sítě, a tím urychlit přechod na udržitelné zdroje energie.

Biodiverzita

V České republice se nebezpečně snižují stavy hmyzu a ptáků, kteří se živí na kvetoucích okrajích polí. Těch je totiž v důsledku řady hospodářských zásahů stále méně. A citelně ubylo také mokřadů a dalších drobných biotopů. Biodiverzita je přitom nezbytná pro zachování ekosystémových služeb, jako je opylování plodin nebo čištění vody. Globální finanční ztráta, kterou zapříčiní úbytek biologické rozmanitosti, se může v roce 2030 vyšplhat na 2,7 bilionu USD ročně. Ochrana biodiverzity je tak klíčová pro dlouhodobou ekonomickou stabilitu a trvale udržitelný rozvoj. Proto Změna k lepšímu ve spolupráci s Univerzitou Karlovou připravuje vzdělávací projekt právě na toto téma. Rádi vám o něm během akce povíme detaily. 

Systémová změna a mezisektorová spolupráce

Globální posun k udržitelnosti nemohou prosazovat jen skupinky uvědomělých jednotlivců a firem. Vyžaduje to spolupráci mezi veřejným a soukromým sektorem i kvalitní leadership. Konference Vyspělé Česko tudíž rozhodně není určena jen úzkému kruhu zasvěcených. Naopak jsou vítáni také zástupci a zástupkyně z řad politiků, úřednictva, akademické sféry či expertních a neziskových organizací. V přednáškách i diskuzích se zaměříme na to, jak transformovat nejen byznys, ale i veřejnou správu. A jak všechny motivovat? Třeba tím, že „zelený“ přechod globálně vytváří miliony nových pracovních míst.

A na to vše napojené financování

Nejsme naivní. Víme, že každá opravdová změna něco stojí. Ano, vložené investice se časem vrátí. Ať už přímo v podobě vyšších příjmů nebo nepřímo tím, že neutrpíme škody, které by bez transformace nutně nastaly. Ale na začátku musíme potřebné peníze nějak zajistit. Globální trh se zelenými dluhopisy dosáhl na jaře 2024 kumulované hodnoty 4,7 bilionu USD. Potřebujeme ale také jiné (a lokálnější) zdroje financování. Probereme škálu možností od bankovních úvěrů po venture kapitálové investice. 

bottom of page